MENU

Krew utajona w kale - Porady eksperta

Czym jest rak jelita grubego?

Rak jelita grubego to drugi pod względem zachorowalności nowotwór złośliwy w Europie. Jednocześnie jest jednym z bardziej podstępnych nowotworów, gdyż rozwija się nie dając żadnych objawów, nawet przez wiele lat. To właśnie brak objawów sprawia, że często do lekarza zgłaszamy się zbyt późno.

 

Rak jelita grubego najczęściej rozwija się w okrężnicy oraz odbytnicy, ale może umiejscowić się w każdej części jelita. Rośnie wewnątrz jelita, tworząc polipowaty twór, może też rozrastać się na zewnątrz. Tworzy przerzuty głównie do wątroby, ale również do płuc, jajników, nadnerczy, mózgu i kości.

 

krew utajona w kale - testy Nucleagena

 

Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Najwięcej zachorowań przypada na wiek powyżej 60 lat.

 

Rak jelita grubego częściej występuje m.in. u osób: obciążonych genetycznie, u których także u innych członków rodziny rozpoznano wcześniej raka okrężnicy lub odbytnicy, z rodzinnym zespołem polipowatości, z przewlekłą zapalną chorobą jelita grubego.

 

Istnieje duże ryzyko, że odziedziczymy chorobę, jeśli raka jelita grubego rozpoznano u kilku naszych krewnych w przynajmniej dwóch kolejnych pokoleniach, jeśli nowotwór został rozpoznany bez obciążającego wywiadu rodzinnego przed 40 rokiem życia albo krewni chorowali na inne typy nowotworów (np.: rak trzonu macicy).

 

 Co powinno zaniepokoić?

 

  • ślady krwi, krwawienia z odbytu. Tu bardzo ważne jest odgraniczenie krwawień, które mogą być spowodowane pęknięciem guzków krwawniczych, czyli hemoroidów. Samodzielnie trudno to rozpoznać, dlatego trzeba zgłosić się do lekarza
  • dokuczliwe zaparcia
  • biegunki połączone z oddawaniem dużej ilości gazów, które utrzymują się przez wiele tygodni
  • bóle w dole brzucha i dolnych partiach pleców, a także nudności, wymioty i trudności w przełykaniu
  • poczucie niepełnego wypróżnienia
  • anemia, zmęczenie, osłabienie, podwyższona temperatura ciała

 

Badania profilaktyczne – test FIT OC-SENSOR

Ponieważ w leczeniu raka jelita grubego czas jest najważniejszy, a sama choroba rozwija się zwykle bez objawów, ogromne znaczenia mają systematyczne badania profilaktyczne.

 

Nawet przy braku jakichkolwiek dolegliwości związanych z nowotworem jelita grubego, powinniśmy przynajmniej raz w roku wykonać badanie na obecność krwi utajonej w kale.

 

Prosty do wykonania test FIT OC-SENSOR, w wielu wypadkach pozwoli uniknąć badań inwazyjnych, jak np. kolonoskopii. Wyniki testu z pewnością mogą przyspieszyć wdrożenie odpowiedniego leczenia, co w wypadku nowotworów jest sprawą kluczową.

 

W wielu publikacjach naukowych wykazano ogromną rolę badań skryningowych w zredukowaniu śmiertelności z powodu raka jelita grubego. Największe znaczenie ma ocena obecności krwi w kale.

 

By wykorzystać analizę laboratoryjną jako skryning, musi ona wykazywać odpowiedni poziom czułości i swoistości.

 

Najpopularniejsze są badania wykrywające obecność krwi w kale. Wymagają one odpowiedniego przygotowania się pacjenta do badań.

 

W piśmiennictwie medycznym z 2013 roku pojawiły się opisy metod badania krwi utajonej w kale z wykorzystaniem zasad immunochemii – test FIT OC-SENSOR. Ze względu na zasadę metody test ten nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta ani przestrzegania zasad dietetycznych. Test FIT OC-SENSOR jest również zautomatyzowany, aby ograniczyć wpływu błędu człowieka na wynik.

 

Opracował: Dr n. med. Andrzej Marszałek, dyrektor medyczny laboratoriów Synevo

Test z panelu Krew utajona w kale