MENU

HPV - Porady eksperta

Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo infekcji wirusem HPV i co robić, gdy wynik testu jest pozytywny?

Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony, a infekcja nim ma często przebieg bezobjawowy, więc nosiciel wirusa może nie mieć świadomości, że jest chory. Prezerwatywy (używane prawidłowo przy każdym stosunku) mogą zmniejszyć szansę przekazania wirusa partnerowi, jednak HPV jest zdolny do infekowania także miejsc niechronionych przez prezerwatywę. Dlatego nawet prezerwatywy nie dają 100% pewności, że nie dojdzie do zakażenia HPV.

 

Gdy wynik testu na obecność wirusa HPV jest pozytywny, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i zastosować się do jego wskazań.

 

Dla postawienia dokładniejszej diagnozy zaleca się wykonanie badania kolposkopowego. Lekarz zaproponuje metodę leczenia – jeżeli występują objawy zewnętrzne zakażenia wirusem HPV. Zakłada się przy podejmowaniu leczenia, że oboje partnerzy są zakażeni i leczenie dotyczy ich obojga, jest to istotne, by uniknąć nawracania infekcji. Podczas leczenia oraz kilka miesięcy po nim, partnerzy powinni stosować zabezpieczenie w postaci prezerwatywy. Po wyleczeniu objawów wskazane jest ponowne przeprowadzenie badania – najlepiej po upływie 6 miesięcy. Kontrolnie należy wykonywać również badanie cytologiczne.

 

HPV - testy Nucleagena

 

Większość aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn ulega zakażeniu w pewnym momencie swojego życia, ale wirus zostaje samoistnie wyeliminowany z organizmu w okresie do dwóch lat. U osób z prawidłowo funkcjonującym układem odpornościowym rzadko pojawiają się problemy zdrowotne spowodowane obecnością wirusa HPV. Mimo braku niepokojących objawów powinno się regularnie, samodzielnie kontrolować czy nie pojawiły się jakieś nietypowe zmiany w okolicach narządów płciowych i odbytu.

 

Gdy wynik testu na obecność wirusa HPV jest negatywny, można przyjąć, że szanse na rozwój zmian mogących spowodować raka szyjki macicy w ciągu najbliższych 2 lat od daty badania, jest bliska zeru.

 

Nadal jednak do zakażenia wirusem HPV może dojść podczas kontaktów seksualnych – dlatego badanie warto powtórzyć w przypadku zmiany partnera. Można rozważyć też wykonanie badania na zakażenie wirusem HPV corocznie u wszystkich kobiet po 30 roku życia (podobnie jak w przypadku badań cytologicznych).