MENU

HPV - Porady eksperta

Jaki jest związek pomiędzy zakażeniem wirusem HPV, a nowotworem szyjki macicy i rakiem jamy ustnej i gardła?

W Polsce rak szyjki macicy jest drugim z najpowszechniejszych nowotworów kobiecych. Jednocześnie wyniki jego leczenia są bardzo złe – głównie ze względu na wykrywanie dopiero zaawansowanych postaci raka, dlatego niezmiernie ważna staje się profilaktyka.

 

HPV - testy Nucleagena

 

Niektóre typy wirusa HPV mogą infekować szyjkę macicy i powodować zmiany w obrębie budujących ją komórek. W większości przypadków, zakażenie wirusem HPV mija samoistnie, jednak czasem wirus utrzymuje się i kontynuuje zmienianie komórek szyjki macicy.

 

Nieleczone zmiany w obrębie komórek szyjki macicy (stan przednowotworowy) mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu.

 

Rak jamy ustnej jest złośliwym nowotworem, który występuje w obrębie warg (zazwyczaj dotyczy on dolnej wargi), ale także tylnej ściany gardła czy wewnętrznej części jamy ustnej. Może mieć także początek w śliniankach i migdałkach czy też nawet rozszerzyć się na całą jamę ustną obejmując nawet gardło czy nos. Jego rozwój odnotowuje się częściej u mężczyzn niż u kobiet, a najczęściej u osób po 40 roku życia.

 

Zdaniem naukowców z John Hopkins University School of Medicine w Baltimore wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka jamy ustnej i gardła ma uprawianie seksu oralnego.