MENU

Cytologia - Porady eksperta

 

Jakie są ryzyka związane z cytologią konwencjonalną i czym się różni od jednowarstwowej?

Alternatywą do konwencjonalnej cytologii jest technologia cytologii jednowarstwowej (oparta na technologii SurePath™), która stanowi realny postęp w jakości tego typu badań.

 

Cytologia jednowarstwowa jest to innowacyjna technika, która pozwala na osiągnięcie dużo wiarygodniejszych wyników badań niż w przypadku cytologii konwencjonalnej.

 

Celem badania cytologicznego rozmazów z części pochwowej szyjki macicy jest ocena, czy złuszczające się komórki są prawidłowe czy patologiczne. W rozmazach obok komórek nabłonkowych pochodzących z tarczy i kanału szyjki macicy, a niekiedy nawet z jamy macicy występują często komórki nienabłonkowe (np. krwinki czerwone, limfocyty, komórki zapalne, komórki martwicze i resztki cytoplazmy). To właśnie te komórki, określane jako tło rozmazów, dostarczają informacji, co do odpowiedzi tkanki pacjentki na toczący się proces patologiczny.

 

cytologia - testy Nucleagena

 

Ocena tła ma znaczenie pomocnicze i pozwala na uściślenie rozpoznania cytologicznego i tak np. obecność komórek nieprawidłowych (atypowych) na tzw. „czystym” tle świadczy najczęściej o procesach przedinwazyjnych (wczesnych), natomiast tzw. „brudne” tło może przemawiać za bardziej zaawansowanym okresem choroby.

 

Niestety często zdarza się, że w konwencjonalnym badaniu cytologicznym komórki te powodują nieczytelność obrazu cytologicznego, pokrywając obficie komórki nabłonka szyjki, przez co nie można ich ocenić. Mogą powodować też cytolizę komórek szyjki, a także ich zmiany zapalne trudne do jednoznacznej interpretacji, co również powoduje nieczytelność obrazu cytologicznego.

 

Wynik cytologii jest wówczas niesatysfakcjonujący i często zdarza się, że trzeba pobrać wymaz jeszcze raz, zwykle po odpowiednim przygotowaniu pacjentki (leczenie przeciwzapalne, odnowienie komórek szyjki odpowiednimi preparatami itp.).

 

Przy silnym odczynie zapalnym spowodowanym np. intensywnie gojącą się nadżerką, czasem zdarza się powtarzać cytologię nawet kilka razy. Przy nieprawidłowym rozprowadzeniu materiału na szkiełku może się zdarzyć, że komórki będą zachodzić na siebie i przez to mogą być niewidoczne lub trudne do oceny, bądź błędnie ocenione, a to również wiąże się z dodatkowym dyskomfortem pacjentki (dodatkowe leczenie i ponowna cytologia). Podobna sytuacja zdarza się, gdy rozmaz jest nieprawidłowo utrwalony, wybarwiony czy przesuszony. Każda z tych sytuacji wiąże się dla pacjentki z dodatkowym dyskomfortem i kosztami.

 

Cytologia jednowarstwowa minimalizuje ryzyko błędu przy ocenie pobranego materiału.

 

Pobranie do cytologii jednowarstwowej można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym w Polsce lub u położnej. Przypomina ono standardowe badanie cytologiczne – nie wymaga dodatkowego przygotowania.

 

Opracowała: Dr n. med. Agnieszka Michalska