MENU

HPV - Porady eksperta

Kiedy warto wykonać test HPV, jakie badania należy wykonać?

Zakażenie HPV można podejrzewać u osób, u których występują nawracające i przewlekłe stany zapalne dróg rodnych (takie jak: zapalenie cewki moczowej, zapalenie żołędzi lub napletka u mężczyzn) oraz z nawracającymi kłykciami. Wykonanie testu jest wskazane także w przypadku otrzymania niejasnego wyniku cytologicznego u kobiet. Wykonanie cytologii daje nam tylko częściowy obraz obecnego stanu zdrowia, pokazuje czy zaszły jakieś patologiczne zmiany w komórce. Poza tym badanie cytologiczne nie jest wystarczająco czułym testem do wykrycia zakażenia HPV i często zdarzają się fałszywie negatywne wyniki cytologiczne. 

 

HPV - testy Nucleagena

 

Dzięki wykonaniu testu DNA HPV otrzymujemy bardzo dokładną informację o występowaniu zakażenia wirusem jak również o tym jakim typem wirusa jesteśmy zarażeni. Pozwala to na określenie predyspozycji do zachorowania na raka szyjki macicy bądź innych nowotworów.

 

Wykonanie cytologii i testu HPV pozwala na postawienie najwłaściwszej diagnozy.

 

U mężczyzn, u których dojdzie do zakażenia wirusem HPV, mogą pojawić się różne objawy wskazujące na rozwój choroby.

 

Należy zwrócić szczególną uwagę na:

 

  • Brodawki narządów moczowo-płciowych. Zmiany mogą powstawać na prąciu, mosznie, w pachwinach, na udach lub w okolicy odbytu. Brodawki mogą być wypukłe, płaskie lub kalafiorowate. Zwykle nie są bolesne. Pojawiają się w kilka tygodni lub miesięcy od stosunku płciowego z zainfekowaną osobą. Brodawki mogą być leczone farmakologiczne, usuwane operacyjnie lub wymrażane. W przypadku leczenia brodawek często niezbędne jest kilkakrotne powtórzenie kuracji, gdyż często pojawiają się one ponownie w ciągu kilku miesięcy po zakończeniu leczenia.
  • Krwawienie, ból, świąd lub wydzielina z odbytu, powiększenie węzłów chłonnych w okolicy pachwin, zmiana pracy jelit lub nietypowy kształt stolca. Obserwując te objawy, należy wykonać badanie i zasięgnąć konsultacji lekarza w kierunku diagnostyki raka odbytu.
  • Zmiana koloru, grubości skóry, zgrubienie prącia, mogą sugerować wczesne objawy raka prącia. Późniejsze objawy to: narośl lub rany prącia. Zwykle są one bezbolesne, jednak niekiedy może towarzyszyć im ból i krwawienie. W każdym przypadku, gdy natrafimy na niepokojące objawy należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty.

 

Jeśli widoczne są: brodawki lub kłykciny kończyste występujące na narządach płciowych bądź w okolicy odbytu czy cewki moczowej należy skontaktować się z lekarzem i wybrać odpowiedni sposób leczenia.