MENU

Cytologia - Porady eksperta

Po co wykonywać badania cytologiczne?

Badanie cytologiczne jest podstawowym, nieinwazyjnym oraz niebolesnym badaniem szyjki macicy, które pozwala na wykrycie wczesnych zmian przednowotworowych i nowotworowych. Czyli w fazie początkowej rozwoju choroby, kiedy to objawy są prawie niewyczuwalne przez pacjentkę i mogą nie być widoczne w badaniu ginekologicznym.

 

cytologia - testy Nucleagena

 

Cytologia pomaga wykryć mikroskopowe zaawansowane zmiany, co pozwala na oszczędzające ich usunięcie - ma to szczególne znaczenie dla celów prokreacyjnych, zwłaszcza u młodych kobiet.

 

Obecność pewnych charakterystycznych komórek w badaniu cytologicznym może sugerować infekcje wirusem opryszczki, brodawczaka ludzkiego, chlamydiozę, niedobory witaminowe, zmiany popromienne oraz obecność wkładki wewnątrzmacicznej. Pozwala także ocenić fazę cyklu miesiączkowego i pośrednio wydzielanie hormonów płciowych. Daje to możliwość wyeliminowania pewnych zakażeń mających wpływ na proces prokreacji, przebieg ciąży i zdrowie noworodka. Obecność koilocytów sugeruje infekcję wirusem HPV, co pozwala poszerzyć diagnostykę i w razie potrzeby wdrożyć profilaktykę raka szyjki macicy odpowiednio wcześnie.

 

Niewielkie zmiany wykryte dzięki badaniu cytologicznemu kwalifikują się do leczenia miejscowego, bez konieczności przeprowadzania rozległej operacji.

 

W diagnostyce nowotworowej niezwykle ważny jest czas, dlatego tak ważne jest obserwowanie własnego ciała i podejmowanie odpowiednich działań w każdej niepokojącej nas sytuacji.

 

Opracowała: Dr n. med. Agnieszka Michalska