MENU

Cytologia

Test cytologia jednowarstwowa LBC

Co bada test?

Test „Cytologia jednowarstwowa LBC” pozwala na wykrycie nieprawidłowych komórek szyjki macicy, nawet takich, które przy konwencjonalnym badaniu ginekologicznym nie zostały zauważone.

 

Należy pamiętać, że często stany przedrakowe, jak i wczesne raki w badaniu ginekologicznym występują pod postacią nadżerki, czasem w ogóle są niewidoczne, dlatego regularne wykonywanie cytologii ma tak duże znaczenie. W przypadku nieprawidłowego wyniku cytologii nasuwającego podejrzenie zmian przed i nowotworowych należy poszerzyć diagnostykę o kolejne badania, które wskaże lekarz prowadzący.

 

Kup test

 

linia_szara_krotka

 

Kiedy wykonać cytologię?

Cytologia jest profilaktycznym badaniem, które powinno być wykonywane profilaktycznie, co roku podczas rutynowego badania ginekologicznego.

 

Cykliczne badania cytologiczne powinno zacząć się przeprowadzać po ukończeniu 25 r.ż., nie później jednak niż w wieku 30 lat.

 

Więcej o badaniu cytologicznym przeczytasz w poradach naszego eksperta.

 

Kup test

 

linia_szara_krotka

 

Rodzaje testów

Nucleagena oferuje 5 rodzajów testu „Cytologia jednowarstwowa LBC”. Najprostszy pozwala na wykonanie samej cytologii jednowarstwowej na podłożu płynnym LBC. Testy bardziej zaawansowane pozwalają równocześnie zbadać ewentualne zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

 

Dokładne opisy znajdziesz w naszym sklepie online.

 

Kup test

 

linia_szara_krotka

 

Na czym polega badanie?

Badanie cytologiczne jest podstawowym, niebolesnym, nieinwazyjnym badaniem szyjki macicy, które wykonywane jest przez położną lub lekarza ginekologa. Pozwala na wykrycie wczesnych, nie dających żadnych objawów, zmian przednowotworowych i nowotworowych – w fazie początkowej rozwoju choroby.

 

Są co najmniej dwa sposoby wykonania cytologii. O różnicach między konwencjonalną, a jednowarstwową, możesz przeczytać więcej w artykule naszego eksperta.

 

Kup test

 

linia_szara_krotka

 

Niepokojące objawy

Niestety wczesne postacie raka szyjki macicy są praktycznie bezobjawowe, jednak już w początkowym stadium choroby mogą pojawić się pewne symptomy, które powinny być dla pacjentki ostrzeżeniem. Są to nawracające stany zapalne pochwy z niecharakterystycznymi upławami, niewielkie krwawienia lub plamienia po stosunku płciowym, świąd lub pieczenie w pochwie, a czasem wzmożona wilgotność pochwy.

 

Objawy wraz z zaawansowaniem zmian szyjki macicy są bardziej dokuczliwe i stają się bardziej charakterystyczne. To co powinno skłonić pacjentkę do wykonania badania to m. in.: wodniste upławy o charakterze „popłuczyn mięsnych”, częste krwawienia kontaktowe i międzymiesiączkowe, upławy o nieprzyjemnym zapachu, czasami podbarwione krwią.

 

Poważnym ostrzeżeniem są bóle promieniujące do kończyn dolnych, ból podczas stosunku i bóle podbrzusza. Niestety, nawet te objawy, ponieważ pojawiają się z różnym nasileniem są bardzo często lekceważone przez pacjentki, które uznają je za nieistotne i przejściowe dolegliwości.

 

Więcej na temat raka szyjki macicy przeczytasz w poradach naszego eksperta.

 

Kup test

 

linia_szara_krotka

 

Jakość naszych testów

Cytologia jednowarstwowa LBC, oferowana przez Nucleagena, w porównaniu z cytologią konwencjonalną pozwala na uzyskanie dokładniejszego wyniku. Dzieje się tak, dzięki temu, że szczoteczkę z pobranym materiałem umieszcza się w pojemniku z odpowiednim płynem utrwalającym i nie ma tak zwanego efektu nakładania się komórek, cytolizy czy nieprawidłowego utrwalenia. Sposób przeprowadzenia badania pozwala na wyeliminowanie komórek zapalnych, krwi, śluzu itp., które często przesłaniają komórki szyjki na szkiełku, przez co stają się one nieczytelne i trudne do oceny. Dodatkowo ilość komórek uzyskiwanych przy pomocy testu „Cytologia jednowarstwowa LBC” jest znacznie większa, co wpływa na jakość oceny rozmazu cytologicznego.

 

Kolejna zaleta, to zautomatyzowane przygotowanie rozmazu do oceny, co eliminuje błędy i dzięki temu nasz test pozwala na znacznie lepszą wykrywalność nieprawidłowych wymazów w postaci LSIL i HSIL, co ma duże znaczenie w profilaktyce raka szyjki macicy.

 

Niezaprzeczalnym walorem tej metody jest także możliwość jednoczesnej oceny z tego samego materiału obecności DNA wirusa HPV w komórkach. Prawidłowy wynik LBC oraz ujemny wynik testu na HPV oznacza konieczność powtórzenia cytologii po 3 latach.

 

Kup test