MENU

HPV

 

Test HPV

Co bada test?

Test HPV wykrywa, zależnie od rodzaju, obecność materiału genetycznego – od dwóch do trzydziestu siedmiu genotypów wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli wirusa HPV. Obecnie znanych jest przeszło 120 typów wirusa HPV. Wirusy te można podzielić na dwie grupy:

 

  • wirusy niskoonkogenne (niskiego ryzyka): wśród nich najczęstsze to HPV typ 6, 11
  • wirusy wysokoonkogenne (wysokiego ryzyka): wśród nich najczęstsze to HPV typ 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58 i 59

 

Nie istnieje 100% metoda wyleczenia zakażenia wirusem HPV, jednak wykonanie testu pozwoli na podjęcie odpowiedniej profilaktyki zapobiegającej rozwojowi raka szyjki macicy.

 

Więcej o wirusie HPV dowiesz się z artykułu naszego eksperta.

 

Kup test

 

linia_szara_krotka

 

Kiedy wykonać test HPV?

Wykonanie testu HPV zalecane jest:

 

  • kobietom i mężczyznom, pomiędzy 15, a 25 rokiem życia – kiedy to przypada szczyt zakażeń wirusem HPV
  • gdy wykonuje się badanie przesiewowe u kobiet po 30 roku życia
  • kiedy weryfikujemy nieprawidłowe wyniki cytologii
  • po zakończeniu leczenia dysplazji szyjki macicy i raka szyjki macicy
  • gdy nawracają stany zapalne dróg rodnych (zapalenia cewki moczowej, zapalenia żołędzi lub napletka u mężczyzn)
  • w ciąży (masywne zakażenie dróg rodnych wirusem HPV może zostać przeniesione na dziecko i wywołać u niego wrodzoną brodawczakowatość krtani)

 

Więcej na temat zarażenia się wirusem HPV dowiesz się z artykułu.

 

Kup test

 

linia_szara_krotka

 

Na czym polega badanie?

Pobranie materiału w przypadku kobiet nie różni się od standardowego badania cytologicznego. Wystarczy jedno pobranie podczas jednej wizyty. W przypadku mężczyzn możliwe jest wykonanie testu samodzielnie, aczkolwiek rekomendujemy pobranie materiału przez specjalistę.

 

Zestaw pobraniowy można też kupić on-line w naszym sklepie internetowym. W zestawie zawarte są również instrukcje postępowania.

 

Kup test

 

linia_szara_krotka

 

Niepokojące objawy

Wirus brodawczaka ludzkiego jest przenoszony poprzez kontakt z naskórkiem, czyli również poprzez wszystkie kontakty seksualne. W wyniku zakażenia mogą powstawać tzw. „kurzajki” czy brodawki.

 

Jednak zakażenie, zależnie od odporności organizmu osoby zakażonej, może przebiegać w postaci bezobjawowej, subklinicznej lub klinicznej. Szczególnie niebezpieczne są stany bezobjawowe i subkliniczne, gdyż wirus przenoszony jest na kolejnych partnerów bez wiedzy osoby zakażonej. Dodatkowo przetrwałe zakażenie którymkolwiek z tak zwanych wysokoonkogennych typów wirusa HPV stwarza wysokie ryzyko wystąpienia raka.

 

Dowiedz się, kiedy warto zbadać się pod kątem wirusa HPV.

 

Kup test

 

linia_szara_krotka

 

Jakość naszych testów

Zestawy odczynnikowe opatrzone są certyfikatem CE i zatwierdzone do wykorzystywania w medycznej diagnostyce laboratoryjnej. Zasada testu oparta jest na genetycznej metodzie badań Real-Time PCR (badanie w czasie rzeczywistym).

 

Testy genetyczne Nucleagena pozwalają na dokładne określenie, jakim typem wirusa HPV pacjent lub pacjentka został/a zakażony/a.

 

Laboratorium posiada certyfikaty kontroli międzylaboratoryjnej Instand i QCMD.

 

Kup test